Co byś powiedział introwertykowi, którego przerażają tłumy, gdyby powiedział, że marzy o zawodzie ochroniarza przy koncertach rockowych? A jak bardzo zmieniłby się Twój komentarz, gdyby powiedział, że właśnie wpakował całe swoje oszczędności w kurs, który pozwoli mu to marzenie spełnić? Poza faktem, że nikt, kto jest chociaż odrobinę empatyczny nie kwapi się do rujnowania cudzych marzeń, to przyznajcie, że takie pragnienie, jest delikatnie rzecz ujmując, niedopasowane do osobowości marzyciela. I właśnie dziś chciałam poruszyć temat analizy posiadanych umiejętności i zasobów, jako sposób na znalezienie pomysłu na biznes .
Masz milion pomysłów na minutę?
Twoja głowa aż pęka od planów? To ekstra! Jesteś na dobrej drodze, żeby iść na tzw. „swoje”. Tylko, który pomysł wybrać? Który będzie dla Ciebie najlepszy? Zostawmy na razie analizy rynków, badanie grupy docelowej itp. Skupmy się najpierw na tym, co będzie dobre dla Ciebie!
Ten pierwszy przykład miał na celu pokazanie, że warto mierzyć jednak siły na zamiary. Czy ten przykładowy marzyciel naprawdę osiągnąłby szczęście stojąc między wrzeszczącym tłumem a ACDC? Zakładając, że za plecami miałby dwumetrowy głośnik? Może tak, ale przyznajcie, że jego szanse nie są duże.
ZRÓB TO, CO MOŻESZ
Decydując się na własny biznes, na niewiele rzeczy masz wpływ. Idealną sytuację biznesową może zniszczyć Ci koronawirusa, którego nikt nie przewidział. Dlatego tak ważne jest zbadanie dosłownie każdego aspektu, na który masz wpływ.
Może zacznij od zbadania siebie? Świadomość swoich mocnych i słabych stron jest w biznesie bardzo ważna. Dziś opowiem Ci o kilku metodach, które warto wziąć pod uwagę, jeśli interesuje Cię taka podróż w głąb biznesowego Ciebie.
ANALIZA SWOT
Sama nazwa to pierwsze litery angielskich słów: Strenghts (zalety), Weaknesses (wady), Opportunities (szanse), Threats (zagrożenia).
To dosyć proste ćwiczenie do wykonania samodzielnie. Podziel kartkę papieru na powyższe 4 kategorie i wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o swoich wadach i zaletach. To samo zrób odnośnie szans jakie widzisz (na swój biznesowych rozwój) i zagrożeń, jakie na Ciebie czyhają (wspomniana wcześniej korona, bezrobocie, duża konkurencja etc.).
Pamiętaj, że taka analiza to nie wyrok.
Jeśli odnośnie Twojego pomysłu na biznes dojdziesz do wniosku, że jest bardzo duża konkurencja a ty w wadach wpisałeś, że się szybko zniechęcasz to jeszcze nie koniec świata. Analiza SWOT ma na celu pokazanie, nad jakimi elementami trzeba mocniej popracować. Pozwala też zdjąć różowe okulary, jeśli ktoś ma do nich tendencję.
Wady: ponieważ wykonanie jest samodzielne można przesadzić, w każdą ze stron – zbyt krytyczny stosunek do samego siebie, zbyt entuzjastyczne podejście do szans etc.
TEST GALLUPA
Test, który obecnie jest jak złoty Graal wśród wszystkich znanych mi młodych przedsiębiorców. I coś w nim jest, bo sama mam na niego ochotę.
Test Gallupa – popularna nazwa psychometrycznego narzędzia badawczego CliftonStrengths, (…), stworzonego przez Donalda Cliftona w Instytucie Gallupa. Narzędzie umożliwia ocenę natężenia 34 cech zwanych talentami, z których 5 jest dominujących. Talent rozumiany jest jako naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i działania, który może zostać produktywnie wykorzystany. Zgodnie z teorią osoby wykorzystujące te talenty mają szansę działać najefektywniej. – cytat Wikipedia.
To tyle z Wikipedii. Test z założenia ma pozwolić Ci lepiej zrozumieć samego siebie. Dzięki niemu dowiesz się, jakie masz naturalne predyspozycje, co może pozwolić Ci lepiej ulokować swoje cele. Wg mnie, odkrycie tych talentów może pomóc Ci też zrozumieć swoje…słabe strony.
Przykład?
z testu wyjdzie Ci talent. Maksymalista. To taki talent, który nakazuje Ci nieustanne doskonalenie. Nie spoczniesz, dopóki czegoś co jest dobre, nie zamienisz w doskonale. Test Gallupa definiuje takie zachowanie jako talent i odpowiednio ukierunkowane, z pewnością nim jest. Jednak drugim biegunem jest nadmierny perfekcjonizm, który zapewne ukręcił głowę niejednemu dobrze rokującemu biznesowi.
Uświadomienie sobie, że dany talent mamy, bez wątpienia pomoże w ustaleniu, jaki kierunek biznesowy jest dla nas dobry. A jak już wspomniałam, każda wiedza, która zwiększy nasze szanse powodzenia jest na wagę złota. Wady testu: jest płatny. Choć nie jest to fortuna. Test Gallupa można wykupić za około 100 zł.
MBTI, TEST ID16
Proste wklepanie hasła w google, odeśle nas do kilku stron internetowych, gdzie można bezpłatnie wykonać badanie,. Test ma celu określenie, którym typem osobowości jesteś, a jest ich aż 16.
Architekt, Logik, Dowódca, Dyskutant, Protagonista, Działacz, Rzecznik, Pośrednik, Wykonawca, Logistyk, Obrońca, Doradca, Wirtuoz, Poszukiwacz Przygód, Przedsiębiorca, Animator. Kim Jesteś?
Przyznaj, że to ciekawe? A do tego każda osobowość zawiera opis pozytywnych cech, które posiadamy. W związku z czym, taki test jest przyjemnym doświadczeniem. Sama się skusiłam i wyszedł mi Rzecznik.
ROZMOWA Z PRZYJACIÓŁMI I RODZINĄ
Testy testami, ale czasami to zwykła rozmowa z przyjaciółmi i rodziną najwięcej wniesie do Twojego życia. Tu trzeba postawić na szczerość. Jeśli zapytasz ich, jak widzę Ciebie i Twój autorski pomysł na biznes musisz być gotowy na każdy scenariusz.
Małe zastrzeżenie: wszystko zależy od rodzaju relacji. Mój tata jest z natury sceptyczny i wolałby dla mnie bezpieczne scenariusze. Niezależnie od potencjału pomysłu i moich wg niego predyspozycji, zapewne w pierwszym odruchu odradziłby mi działanie. Mam też znajomych, którzy do wszelkich moich pomysłów podchodzą bezkrytycznie. Dlatego pamiętaj: szukasz kogoś do bólu szczerego, ale życzącego Ci ze wszystkich sił jak najlepiej.
Praca nad sobą i poszukiwanie co tam w duszy gra są w moim przekonaniu niezwykle istotne z punktu widzenia prowadzenia (chęci założenia) własnego biznesu.
Mam nadzieję, że tym krótkim artykułem zainspirowałam Cię trochę do pochylenia nad samym sobą.

Obraz Free-Photos z Pixabay