W poprzednim artykule napisałyśmy, że do spółki z o.o. wcale nie trzeba dwojga. Czy to oznacza jednak, że w takiej spółce zawsze występuje tylko jeden wspólnik? Absolutnie nie. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jednego lub więcej wspólników. Wspólnicy Ci mogą być obcokrajowcami, czy też mieć siedziby za granicą. Jedynym wyjątkiem jest zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka opcja jest wykluczona.

Co jest potrzebne do założenia spółki z o.o. – oprócz wspólników?
Aby założyć spółkę z o.o. potrzebne są:
- kapitał,
- umowa,
- rejestracja.
Kapitał spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Kapitał wynosi co najmniej 5 tysięcy złotych i dzieli się na udziały o równej lub nierównej wartości nominalnej. Wartość nominalna udziału to min. 50 złotych. Kapitał należy pokryć w formie wkładów pieniężnych lub niepieniężnych. Wkłady pieniężne pokrywane są poprzez wpłacenie ich do kasy spółki lub na rachunek bankowy spółki. Z kolei przy wkładach niepieniężnych należy przenieść ich własność na spółkę.
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Umowę można zawrzeć w formie aktu notarialnego lub w systemie S24 przy wykorzystaniu wzorca umowy.
Umowa powinna zawierać co najmniej:
- firmę i siedzibę spółki,
- przedmiot działalności spółki,
- wysokość kapitału zakładowego,
- określenie ilości udziałów przypadających na jednego wspólnika,
- liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,
- czas trwania spółki.
Uwaga!
Inaczej niż w przypadku spółek osobowych, zawarcie umowy spółki powoduje powstanie spółki, która jest spółką w organizacji. Oznacza to, że od momentu zawarcia umowy spółka może być już pracodawcą, zawierać umowy itd. Jedynym ograniczeniem w zakresie działalności takiej spółki to niemożność zbywania przez nią udziałów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – rejestracja
Przy rejestracji spółki z o.o. pojawia się mnóstwo błędów, dlatego zachęcamy do oddania rejestracji w ręce profesjonalistów. Jeżeli jednak chcesz zrobić to samodzielnie, to:
- w przypadku wniosku papierowego – należy bardzo uważnie uzupełnić wniosek KRS-W3 (dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości) wraz z załącznikami i go opłacić (oraz ten dowód wpłaty załączyć do wniosku!). Opłata sądowa wynosi 500 złotych i do tego należy wpłacić 100 złotych za ogłoszenie w Monitorze Sądowym. Zwróć szczególną uwagę na rubrykę dot. reprezentacji spółki – tę część wprost należy przepisać z aktu notarialnego.
Ważne!
Na złożenie wniosku o rejestrację masz 6 miesięcy od momentu zawarcia umowy spółki. Po tym terminie spółka ulegnie rozwiązaniu i konieczna będzie ponowna wizyta u notariusza
- w przypadku składania wniosku w systemie S24 – pamiętaj że od zawarcia umowy spółki do wysłania wniosku masz 7 dni. Jako wspólnicy musicie mieć też konto ePUAP lub kwalifikowany podpis elektroniczny – bez tego ani rusz. Ta forma rejestracji również podlega opłacie! Opłata sądowa wynosi 250 złotych i do tego należy wpłacić 100 złotych za ogłoszenie w Monitorze Sądowym. Koszty związane z rejestracją uiszcza się w systemie ePłatności, do których nastąpi przekierowanie bezpośrednio z systemu S24.
Potrzebujesz pomocy przy założeniu czy rejestracji spółki?
Napisz do nas na kontakt@adwokatprzedsiebiorcy.pl

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat spółek, to zapraszamy Cię na darmowy webinar, na który możesz zapisać się tutaj: https://www.adwokatprzedsiebiorcy.pl/zapis-na-webinar-spolkidopigulki/
Sprawdź najnowsze wpisy na blogu:
- #WiedzaKlasyBiznes
- Czy materiał, za który influencer otrzymał wynagrodzenie może sprawiać wrażenie neutralnej opinii?
- Co ustalić z influencerem zanim zabierzecie się za podpisywanie umowy?
- Czy regulamin Twojego sklepu internetowego jest gotowy na 2021 rok?
- To co robię teraz dla mojej firmy, robię z przyjemności, a nie dlatego, że muszę #inspiratornia