W dzisiejszym artykule skupimy się na kolejnym obowiązku, który spoczywa na niemal każdym przedsiębiorcy, który w swojej palecie klientów posiada m.in. konsumentów. Dziś omówimy wszystko, a raczej niemal wszystko co musisz wiedzieć o kasie fiskalnej. Niestety do wyczerpania tematu potrzebna byłaby książka. A może cały kurs? O tym przeczytasz nieco dalej.
Tak jak w zwolnieniu z podatku VAT (o którym możecie poczytać tutaj) kluczowym artykułem był art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, tak w kwestii kas fiskalnych, będziemy często wracać do art. 111 ustawy o VAT.
Co do zasady, zgodnie z w/w art. 111, jeśli prowadzicie swoje firmy (bądź zamierzacie dopiero ją założyć) i waszym klientem będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi, to macie obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
B2B?
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż WYŁĄCZNIE na rzecz osób prowadzących działalność gospodarcza, nie mają obowiązku posiadania kas fiskalnych. Warto przy tym pamiętać, że przedsiębiorca, który dokonuje zakupu towaru bądź usług na cele NIEZWIĄZANE ze swoją działalnością gospodarczą, powinien zostać uwzględniony w ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej.
AWARIA KASY, CO DALEJ?
Wyobraźmy sobie sytuację, gdy w środku całkiem udanego sprzedażowego dnia w firmie, Wasza kasa nagle odmawia posłuszeństwa. Sytuacja całkiem prawdopodobna prawda? Sprzęty psują się notorycznie, czemu kasa miałaby być wyjątkiem. Przepis wspominanego art. 111 ustawy o VAT odpowiada nam na pytanie co dalej:
Jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja
sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest obowiązany
ewidencjonować sprzedaż przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. W
przypadku gdy ewidencjonowanie sprzedaży przy zastosowaniu rezerwowej kasy
rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży.
Co to oznacza? Jeśli Wasza kasa nie działa, to możecie w tej sytuacji użyć rezerwowej kasy, jeśli tak ową posiadacie. W przypadku jej braku, firma nie może sprzedawać. Bezwzględnie!
SKARBOWE PROWOKACJE
Jakiś czas temu głośno było o pracownikach urzędu skarbowego, którzy jak tajni agenci, krążyli incognito po knajpach/ zakładach etc. w poszukiwaniu fiskalnych nieprawidłowości. Uznałabym to, za opowieści na skraju fantazji, gdyby nie historia, która wydarzyła się w mojej bardzo bliskiej rodzinie.
Wyobraźcie sobie, że do hotelowego baru przyszła para wyglądająca na małżeństwo. Zakupili ciastko i kawę. W spokoju zjedli posiłek i dopili napój a następni powrócili do barmana z dokumentami upoważniającymi do przeprowadzenia kontroli skarbowej i informacją, że nie dostali paragonu. Co to oznaczało dla hotelu? Kłopoty, duże kłopoty (dla barmana oczywiście też, wynikające z kodeksu pracy, co w tej tematyce nas nie interesuje)
Dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo brak wydania dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży stanowi przestępstwo skarbowe. Kara, to grzywna do wysokości 180 stawek dziennych.
Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.
Łatwo policzyć, że grzywna nawet w najniższych widełkach jest i tak ogromną kwotą.
W wypadku mniejszej wagi, sprawca, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
JAKĄ KASĘ WYBRAĆ?
Do wybory mamy obecnie kasę z elektronicznym zapisem lub kasę on-line. Wybór, którą kasę wybrać, należy skalkulować indywidualnie. My napiszemy, co warto wziąć pod uwagę. I tak:
- Kasa on-line jest droższa niż kasa z elektronicznym zapisem;
- Można ubiegać się o zwrot za kasę on-line do 700 zł
- Kasy online nie zgłaszamy do urzędu skarbowego
- Zarówno kasa z elektronicznym zapisem jak i kasa online wymagają tzw. fiskalizacji (fiskalizacja dokonywana jest przez serwisanta. Jest to czynność techniczna niezbędna do rozpoczęcia wykorzystywania kasy w działalności).
- Kasę online będę musieli mieć wszyscy zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 stycznia 2023 roku
- Od 1 stycznia 2021 roku kasę online obowiązkowo muszą posiadać m.in.: kosmetyczki, fryzjerzy, prawnicy (sic!). Nie jest to pełna lista!
ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU POSIADANIA KASY FISKALNEJ
Oczywiście, że takie zwolnienia istnieją. Jednak ten temat jest obszerny i zasługuje na osobny artykuł, który mamy nadzieję ukaże się jeszcze w tym tygodniu!
SŁÓW KILKA O NASZYM PIERWSZYM DUŻYM KURSIE ONLINE
Pamiętajcie, że nawet najbardziej dopracowane artykuły nie mają szansy wyczerpać tematu, zwłaszcza jeśli dotyczą kwestii tak złożonych jak np. podatki. Żyjemy jednak w cudownych czasach, w których nie trzeba od razu iść na studia, żeby posiąść wiedzę w danej dziedzinie.
Jako praktycy wiemy, że prowadzenie biznesu bez podstawowej wiedzy w zakresie prawa, podatków czy księgowości jest po prostu arcytrudne. Możesz mieć księgową, własnego prawnika i doradcę podatkowego a i tak uwierz nam, że bez w/w bazowej wiedzy, będzie Ci ciężko porozmawiać z nimi o swoich potrzebach. Fachowcom również dużo trudniej będzie zidentyfikować Twoje problemy i bolączki, jeśli TY sam ich nie dostrzegasz. Rozmowy handlowe, negocjacje, często wymagają podstaw z zakresu podatków.

Podam Ci pierwszy przykład z brzegu. Czy wiesz, że jeśli ktoś wykona dla Ciebie usługę za darmo, to dla Twojej firmy stanowi to przychód? Przychód wymagający opodatkowania!
Każdy poważny przedsiębiorca powinien mieć w głowie solidną bazę, po to, żeby nie błądzić we mgle, skazany tylko na ludzi, których zatrudnia.
Dla tych z Was, którzy dobrze rozumieją, jak powyższy know-how jest ważny, tworzymy kurs on-line, który da Wam do ręki wszystkie potrzebne narzędzia. Zwolnienia z VAT, kasy fiskalne, wszystkie twarze ZUS-u, podstawy dotyczące umów i wiele więcej. Jeśli czujesz, że to jest coś dla Ciebie, zapisz się na nasz newsletter. To tam będą spływać wszystkie informacje o postępach prac nad kursem, jego dokładnej tematyce i zniżkach, które zawsze dostają nasi newsletterowicze.
Obrazek ze strony głównej dzięki uprzejmości Obraz TheoRivierenlaan z Pixabay