Od 31 marca 2020 r. mamy już naszą polską tarczę antykryzysową, szereg rozwiązań, które mają uratować biznesy i gospodarkę. Nie będę oceniać, czy jest ona dobra, zła, dziurawa, czy idealna. Mogę natomiast pomóc Ci odnaleźć się w gąszczu tych przepisów, bo ustawa ta jednak do najkrótszych i najłatwiejszych nie należy. Dlatego na blogu rozpoczynam serię wpisów odnośnie możliwości obniżenia kosztów i uzyskania wsparcia finansowego. Z pierwszym wydatkiem, który omówię, zmaga się większość “stacjonarnych” biznesów, jest to czynsz za najem lokalu.
Lokal poza galerią
Przepisy tarczy antykryzysowej nie regulują kwestii samego obniżenia wynagrodzenia czynszu za najem lokalu poza galerią (obiekcie handlowym o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2), dlatego zalecam sięgnięcie do najprostszych i najszybszych możliwych rozwiązań. Takim rozwiązaniem w mojej ocenie jest porozumienie z wynajmującym. Zaklasyfikowanie pandemii koronawirusa jako siły wyższej może stanowić bardzo mocny argument w negocjowaniu wysokości czynszu z wynajmującym, jeśli w zawartej między wynajmującym i najemcą umowie nie ma definicji siły wyższej, która wprost wyłącza epidemię lub konkretnych zapisów regulujących aktualną sytuację. Należy jednak pamiętać, że wynajmujący wcale nie musi zgodzić się z Twoją argumentacją.
Tutaj możesz kupić wzór wniosku, z którego możesz skorzystać przy tworzeniu pisma do wynajmującego.
Lokal w galerii
W okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 zgodnie z właściwymi przepisami, wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej (umowy). Ta ulga dla najemcy obowiązuje od dnia wprowadzenia zakazu. Ale! Jako najemca po zniesieniu zakazu w ciągu trzech miesięcy powinieneś złożyć wynajmującemu bezwarunkową i wiążącą ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania zakazu + sześć miesięcy.
Jeżeli jesteś zainteresowany lub zainteresowana innymi rozwiązaniami przewidzianymi w tzw. tarczy antykryzysowej może zainteresować Cię nasz najnowszy EBOOK JAK URATOWAĆ BIZNES W BRANŻY BEAUTY W CZASACH KORONAWIRUSA? PRAKTYCZNY PORADNIK W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH, który jest już dostępny w sklepie Adwokata Przedsiębiorcy.