Z naszego doświadczenia wynika, że często mały ZUS mylony jest z preferencyjnym ZUS-em. Są to jednak dwie odrębne kwestie i dziś postaram się Wam wyjaśnić, na czym polega ta forma ulgi dla przedsiębiorców.
CZY SPEŁNIASZ WARUNKI?
Przeanalizujemy najpierw jakie warunki trzeba spełnić, żeby się na tę formę ulgi w ogóle „załapać”.
Przede wszystkim z małego ZUS-u można skorzystać, jeśli już prowadzimy naszą działalność gospodarczą. Wykluczeni są wszyscy przedsiębiorcy, którzy dopiero startują ze swoim biznesem.
Prawo do Małego ZUS-u nabywamy w momencie kiedy:
– kończymy okres preferencyjnego ZUS-u. Można zatem z jednej formy pomocy, płynnie przejść w następną;
– rozpoczyna się rok tzn. od 1 stycznia. Ale tutaj uwaga – napisałam wcześniej, że nie kwalifikuje się ten przedsiębiorca, który dopiero zaczyna. Co w sytuacji gdy zaczęliśmy działalność 1 grudnia 2020 roku a od 1 stycznia 2021 r. będziemy chcieli przejść na mały ZUS? Niestety, w takiej sytuacji mały ZUS nie przysługuje. A to dlatego, że naszą działalność w poprzednim roku kalendarzowym musimy prowadzić co najmniej 60 dni kalendarzowych. Zgodnie z powyższym, jeśli zaczęliśmy prowadzić działalność gospodarczą 31 października 2020 roku to powyższe kryterium jest spełnione i mały ZUS nam przysługuje (jeśli spełniamy pozostałe warunki – o czym przeczytasz dalej!)
– wznawiamy działalność gospodarczą zawieszoną w poprzednim roku kalendarzowym (+ pozostałe warunki – czytaj niżej).
WYŁĄCZENIA
Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, ta forma ulgi dla przedsiębiorców, jest nieco bardziej skomplikowana niż ulga start i preferencyjny ZUS. Obie formy zostały również przez nas omówione, o czym przeczytasz tutaj i tutaj.
Co za tym idzie, będzie więcej przeszkód, aby skorzystać z małego ZUS-u. I tak, wyklucza nas:
- Brak spełnienia kryterium 60 dni (jak wyżej);
- Jeśli bezpośrednio po zakończeniu stosunku pracy z pracodawcą, założycie działalności i zaczniecie „wykonywać pozarolniczą działalność gospodarczą” na rzecz byłego pracodawcy;
- Opłacanie podatku dochodowego w formie karty podatkowej i korzystanie ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT w poprzednim roku kalendarzowym (oba warunki muszą być spełnione łącznie – co oznacza, że jeśli rozliczaliście się w formie karty podatkowej i jednocześnie nie korzystaliście ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT to Mały ZUS nadal może być dla Was – przy spełnieniu pozostałych warunków);
- Jeśli kwalifikujecie się do preferencyjnego ZUS-u;
- w poprzednim roku prowadziliście pozarolniczą działalność (ale nie gospodarczą!). Brzmi jak masło maślane ale sens jest następujący: mały ZUS we wskazanych ramach czasowych jest wykluczony m.in. dla twórców, artystów, osoby prowadzące wolne zawody, wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej (pełen katalog można sprawdzić w art. 8 ust 6 pkt od 2 do 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych)
JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI, TO?
Chodzi o pieniądze i tu kryje się kolejne kryterium, które musimy spełnić, żeby przysługiwał nam Mały ZUS.
Jeśli w poprzednim roku kalendarzowym zarobiliście więcej niż 120.000 zł, to nie możecie skorzystać z małego ZUS-u. Podsumowując:
Jeśli od 1 stycznia 2021 roku będziecie chcieli przejść na mały ZUS oraz
- nie macie uprawnień do preferencyjnego ZUS-u,
- w 2020 roku prowadziliście działalność gospodarczą [a nie taką, o której mowa w art. 8 ust 6 pkt od 2 do 5 ustawy o ZUS] co najmniej 60 dni,
- nie świadczycie usług na rzecz byłego pracodawcy,
- oraz nie rozliczanie się w formie karty podatkowej przy jednoczesnym korzystaniu ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT)…
…a Wasz przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym nie przekracza kwoty 120 000 złotych
to droga wolna! Mały ZUS jest dla Was. Możecie się też spotkać z określeniem go mianem Małego ZUSu Plus.
I mówimy tu o PRZYCHODZIE!
(ps. O różnicach między przychodem a dochodem pisałyśmy tutaj). Kwotę graniczną należy wyliczyć proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności- czyli jeśli zawiesiłeś działalność na pól roku, to ten fakt ma znaczenie przy obliczaniu powyższego limitu).
A PROPOS ZAWIESZENIA
Mały ZUS przysługuje przez okres 36 miesięcy i dobra wiadomość jest taka, że okresu zawieszenia działalności -inaczej niż było przy innych ulgach – nie liczymy do powyższej 36 miesięcznej puli.
ZAPOWIEDZI
W kolejnych wpisach postaramy się przystępnie wyjaśnić, jak policzyć, ile dokładnie wyniesie Was Mały ZUS w każdym kolejnym miesiącu, jak się do tego ZUS-u zgłosić i jak policzyć limit przychodów, jeśli w zeszłym roku kalendarzowym mieliśmy zawieszoną działalność, lub rozpoczęliśmy ją w trakcie roku (przy założeniu, że kryterium 60 dni jest spełnione).
Przypominamy również, że już 14 sierpnia zapraszamy Was na webinar pt. Jak nigdy więcej nie skończyć z niezapłaconą fakturą. Dowiecie się jakie są najlepsze metody zabezpieczenia płatności w momencie zawierania umowy; co dokładnie do tej umowy wpisać, żeby tricki zadziałały; co zrobić jeśli zostaniesz z niezapłaconą fakturą.

Podsyłamy link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/601818027193905/.
Warunkiem uczestnictwa jest zapis na nasz newsletter: https://www.adwokatprzedsiebiorcy.pl/newsletter-adwokata-przedsiebiorcy/