Wyobraź sobie, że założyłaś/eś już własny biznes?
Jak się czujesz?
Dumna?
Niezależny?
Rozmarzyłeś/aś się? To dobrze! Ale…
Zgadzam się, że moc wizualizacji działa cuda. Jednak warto pamiętać, że prowadzenie własnego biznesu to nie tylko prestiż i wolne, kiedy masz na to ochotę, ale przede wszystkim wielkie wyzwanie, które wpływa na życie przedsiębiorcy, jak i jego rodziny. Jako właściciel/ka firmy, co prawda nie masz szefa i nie wykonujesz żadnych poleceń przełożonych. Jednak z drugiej strony ciąży na Tobie CAŁA odpowiedzialność za kondycję Twojej firmy i nikt nie zagwarantuje Ci nawet złotówki.
Sytuacja staje się jeszcze bardziej poważna jeżeli zatrudniasz pracowników. Poza odpowiedzialnością za kondycję biznesu na Twoich barkach spoczywa również los innych ludzi i ich rodzin.
Czy chcę Cię zniechęcić?
Absolutnie. Chciałabym jednak, aby Twoja decyzja o własnym biznesie była przemyślana i racjonalna. Dlatego też pomyślałam, żeby zebrać dzisiaj dla Ciebie listę plusów i minusów bycia szefem we własnym biznesie. Lista ta będzie sukcesywnie powiększana na podstawie wypowiedzi właścicieli biznesów.
Wady
Zaczynając od tych nieszczęsnych wad. Te najczęściej wymieniane to:
- Stres, dużo stresu
- Niepewność
- Możliwość utraty środków finansowych
- Konieczność zaangażowania się w dużo większym wymiarze czasowym niż etat
Zalety
Gdyby jednak własny biznes miał tylko wady mielibyśmy samych pracowników etatowych. Co więc powoduje, że jest inaczej? Większość naszych klientów i znajomych wskazuje:
- Niezależność – to Ty decydujesz, co i kiedy robisz (o ile klienci nie wejdą Ci na głowę)
- Satysfakcja
- Możliwość zarobienia znacznie większej sumy niż na etacie.
Zadanie dla Ciebie
Mam dla Ciebie dzisiaj zadanie. Odpowiedz pisemnie na poniższe pytania. Tak pisemnie, nie na komputerze – badania pokazują, że tradycyjne notowanie pomagają zrozumieć i zachowań nowe informacje efektywniej niż kiedy robimy to na komputerze wtedy Być może wydaje Ci się teraz, że Ty nie będziesz pracował/a więcej niż 8 godzin i Twój biznes nie będzie miał „chudszych” miesięcy. Rzeczywistość lubi nas jednak zaskakiwać, co pokazał na przykład ostatni lock down w Polsce.
- Czy ten biznes, który chodzi Ci po głowie, jest tym który chciałbyś prowadzić teraz i za kilka lat?
- Czy masz wystarczająco energii i zapału, aby prowadzić ten biznes nawet, gdy zdarzą się „chudsze” miesiące, a klienci nie zawsze będą mili i przyjemni?
- Czy popełnianie błędów stanowi dla Ciebie okazję do nauki czy może blokuje Cię i paraliżuje?
- Czy ufasz sobie i wierzysz w swoje umiejętności i wiedzę?
- Czy potrafisz podejmować ryzyko?
- Czy jesteś na tyle zdyscyplinowany i zorganizowany, aby samodzielnie zarządzać swoim czasem pracy?
- Czy jesteś w stanie i masz możliwość pracowania często więcej niż 8 godzin dziennie, czasami także w święta i podczas wakacji?
- Czy Twoja rodzina zaakceptuje Twój nienormowany czas pracy i obowiązki, jakie wiążą się z prowadzeniem własnej firmy?
- Czy byłbyś w stanie zrezygnować z wakacji na rzecz budowania tego wymarzonego biznesu?
- Czy jesteś w stanie wydać swoje oszczędności na start biznesu bez pewności, że przyniesie to zysk?
Daj z siebie wszystko. Zachowaj odpowiedzi na te pytania, i co jakiś czas do nich wracaj. Być może teraz jeszcze nie znasz odpowiedzi na wszystkie z nich. A może już wkrótce okaże się, że nie znałeś/aś siebie tak jak myślałeś.