Wszystkie tarcze antykryzysowe były bardzo medialne. Zwolnienia z
ZUS-us, świadczenia postojowe i tarcza finansowa PFR były numerem jeden w przestrzeni medialnej. Trochę zatem dziwi bardzo mały rozgłos nowego dofinansowania od Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Zwłaszcza, że dofinansowanie od PARP to konkretny zastrzyk gotówki.
Jak i w przypadku tarczy PFR, zalecany jest pośpiech, bo i tu obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Nabór składania wniosków rusza od 15 czerwca i potrwa do 31 lipca. Ale jeśli środki skończą się przed 31 lipca, zamknie się cały program.
Teraz kilka słów o warunkach:
Te dofinansowanie przeznaczone jest tylko dla średnich przedsiębiorców. To znaczy, w których zatrudnienie mieści się w widełkach od 51 do 249 pracowników, i których obrót roczny nie przekracza 50 mln EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR
Celem dofinansowania jest oczywiście pomoc dla biznesów podupadłych z powodu koronawirusowych zawirowań.
„Celem naboru jest wsparcie utrzymania działalności gospodarczej średniego przedsiębiorcy, który na skutek wystąpienia pandemii COVID-19, w dniu udzielenia pomocy znajduje się w trudnej sytuacji lub odnotował spadek obrotów o co najmniej 30% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.”
Istnieją dwa Programy Operacyjne i kwalifikacja, do którego można złożyć wniosek o nabór zależy od miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
A teraz najważniejsze, czyli o jakiś kwotach mówimy:
Można ubiegać się o dofinansowania maksymalnie na trzy miesiące. Wysokość dofinansowania zależy od liczby pracowników (przeliczanych na pełne etaty).
Kwota bazowa na jednego pracownika to 6. 248,00 złotych. Jest to najmniejsza kwota dofinansowania na jednego pracownika, jeśli wsparcia potrzebujemy tylko na jeden miesiąc.
Konkretne kwoty wskazuje już tabela będąca załącznikiem do regulaminu dofinansowania.
Jeśli firma zatrudnia 249 pracowników na pełen etat i potrzebuje wsparcia na 3 miesiące, to tabela będąca załącznikiem do regulaminu stanowi, że może ubiegać się o 429 827,49 złotych i jest to maksymalna kwota dotacji jaką można otrzymać od PARP, w ramach tego programu.
W naszym odczuciu, dofinansowanie od PARP, to program, który jako kolejny po tarczy PFR, ma szansę realnie wspomóc polski biznes. Szkoda, że jest on zawężony jedynie do średnich przedsiębiorców. Można się jednak spodziewać, że w najbliższym czasie pojawią się również nowe programy dla mikro i małych przedsiębiorców. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na nasz newsletter. Tam zawsze staramy się podsyłam garść najnowszych informacji.
Regulamin omawianego w niniejszej publikacji dofinansowania, wraz ze wszystkimi dokumentami zamieszczony jest na stronie PARP.
Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, zapraszamy do kontaktu.
Jednocześnie, pula dofinansowania z Tarczy PFR jeszcze się nie skończyła. A zakres podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie jest szerszy bo obejmuje też mikroprzedsiębiorców. Nadal można składać wnioski. Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz pomocy czy to w kwestii ustalenia czy spełniasz kryteria, wypełnieniu wniosków czy wydatkowaniu subwencji. Odsyłamy również do naszych publikacji w tym zakresie:
- NA CO MOŻNA WYDAĆ PIENIĄDZE Z TARCZY PFR (link);
- TARCZA FINANSOWA PFR – DŁUGO WYCZEKIWANY RATUNEK? (link)
- TARCZA PFR – WYLICZ MAKSYMALNĄ WYSOKOŚĆ SUBWENCJI DLA MIKROPRZEDSIĘBORCY (link)
- MIKROPRZEDSIĘBIORCO – CZĘŚĆ SUBWENCJI TRZEBA BĘDZIE ZWRÓCIĆ! (link)
- DECYZJA NEGATYWNA PFR O UDZIELENIE SUBWENCJI – CO ROBIĆ? (link)
- O TARCZY FINANSOWEJ PFR PRAKTYCZNIE W PODCAŚCIE PRZEDSIĘBIORCZYM (link)
- TARCZA PFR NA CO I ILE DO ZWROTU W PODCAŚCIE PRZEDSIĘBIORCZYM (link)
- DOSTAŁEM DECYZJĘ PFR – CO DALEJ (link)
Obraz Gerd Altmann z Pixabay