JAK ROZLICZYĆ SUBWENCJE FINANSOWĄ PFR

JAK ROZLICZYĆ SUBWENCJE FINANSOWĄ PFR

Zanim przejdę do zasadniczej kwestii tego artykułu tj. jak rozliczyć subwencje finansową PFR – pozwolę sobie zrobić mały wstęp. Przez ostatnie miesiące do naszej kancelarii trafiło kilkadziesiąt przedsiębiorców, którzy mieli liczne pytania dotyczące prawidłowego wydatkowania subwencji. O skali problemów z interpretacją regulaminu/ umowy Tarczy Finansowej PFR, świadczy również ilość komentarzy pozostawionych pod naszym pierwszym artykułem dotyczącym tej kwestii.

Nie byłyśmy w stanie odpowiedzieć na każde pytanie w komentarzu, bez indywidualnej analizy każdego przypadku. Jednak dzięki wszystkim klientom, którzy zdecydowali się na nasze usługi, byłyśmy w stanie opracować zbiór zasad wydatkowania subwencji finansowej PFR. Zasad tych próżno szukać w regulaminie czy na oficjalnych stronach PFR.

SZKOLENIE ON-LINE

W ten sposób powstało nasze pierwsze szkolenie on-line, które cieszy się do tej pory niesłabnącym zainteresowaniem, a opinie, które do nas docierają pozwalają nam wierzyć, że wykonałyśmy kawał dobrej roboty. Dziękujemy za zaufanie! Wszystkim z Państwa, którzy nadal zastanawiają się, jak prawidłowo wydatkować otrzymaną subwencję z całego serca polecamy nasz produkt – link.

CO Z PODATKAMI?

Subwencja finansowa z tarczy PFR stanowiła dla wszystkich jedną wielką zagadkę podatkową. Jak rozliczyć subwencje finansową PFR … Odpowiedzi na liczne pytania przedsiębiorców w tym zakresie musiały poczekać, aż do pierwszych interpretacji podatkowych. Uprzejmie donosimy, że takowe właśnie się pokazały:

W dniu 27 lipca 2020 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał Interpretacje Indywidualną (0111-KDIB2-1.4010.220.2020.2.PB „CIT od subwencji finansowej w ramach tarczy antykryzysowej”), w której odpowiedziano na następujące pytania:

  • czy Wnioskodawca wydatki na prowadzenie działalności gospodarczej sfinansowane w roku 2020 lub w roku 2021 z subwencji uzyskanej od spółki akcyjnej ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

oraz

  • czy uzyskaną w maju 2020 r. subwencję od spółki akcyjnej Wnioskodawca w roku podatkowym 2020 zobowiązany jest uznać za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych

W kwestii pytania pierwszej, organ stwierdził, że Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na prowadzenie działalności gospodarczej sfinansowane subwencją uzyskaną z (…) S.A. pod warunkiem, że wydatki te spełniają przedstawione wyżej ogólne przesłanki zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów określone w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

Odpowiedź na drugie pytanie brzmiała następująco: „subwencja finansowa otrzymana przez podatnika w ramach rządowego programu dotyczącego wsparcia finansowego (…) S.A. dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców w związku ze zwalczaniem skutków epidemii COVID-19 w Polsce w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej ma co do zasady charakter zwrotny, a zatem nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie jej otrzymania. (…) otrzymana przez Wnioskodawcę w ramach pomocy finansowej subwencja z (…) dla celów podatku dochodowego traktowana jest jak pożyczka, która nie podlega zaliczeniu do przychodów podatkowych. Wypłata środków z (…) jest zatem dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo”.

 A CO Z PCC?

W dniu 27 lipca 2020 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał Interpretacje Indywidualną (0111-KDIB2-2.4014.112.2020.2.MZ „PCC od umowy subwencji finansowej w ramach tarczy antykryzysowej”), w której odpowiedziano na następujące pytania:

  • Czy na Spółce spoczywa obowiązek naliczenia oraz zadeklarowania podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki podatkowej w wysokości 0,5% podstawy jej naliczania, od otrzymanej przez Spółkę w dniu 14 maja 2020 r. subwencji od Spółki Akcyjnej?

Odpowiedź organu podobnie jak w przypadku podatku dochodowego, również spodoba się przedsiębiorcom…

…bowiem organ stwierdził, iż: „opisana we wniosku umowa subwencji finansowej nie stanowi umowy pożyczki w rozumieniu powołanego wyżej przepisu art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego. Tym samym wypłata subwencji na rzecz Wnioskodawcy w kwocie 144.000,00 zł, dokonana 14 maja 2020 r. przez (…) Spółka Akcyjna, na podstawie umowy subwencji finansowej zawartej 11 maja 2020 r. w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, stanowi realizację czynności, która nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zawarcie wskazanej we wniosku umowy subwencji finansowej nie zostało bowiem wymienione w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, a w szczególności czynność ta nie stanowi pożyczki. Pomoc finansowa z (…) jako kwota uzyskanego finansowania nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. A zatem na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy”.

PAMIĘTAJ!

Dla porządku przypominam, że indywidualna interpretacja podatkowa chroni jedynie wnioskodawcę i nie stanowi żadnej generalnej zasady w stosunku do innych beneficjentów subwencji. Mimo to, powyższe stanowiska organów, stanowią pewnego rodzaju pozytywną prognozę, jak jak rozliczyć subwencje finansową PFR

Obraz Steve Buissinne z Pixabay   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Nasza strona używa plików cookies w celu umożliwienia jej prawidłowego działania oraz w celu prowadzenia anonimowych statystyk i innych działań analitycznych przedstawiających sposób korzystania ze strony internetowej przez użytkowników. Więcej informacji, w szczególności dotyczących przetwarzania danych osobowych, znajduje się w Polityce prywatności dostępnej tutaj.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close