Zanim przejdę do zasadniczej kwestii tego artykułu tj. jak rozliczyć subwencje finansową PFR – pozwolę sobie zrobić mały wstęp. Przez ostatnie miesiące do naszej kancelarii trafiło kilkadziesiąt przedsiębiorców, którzy mieli liczne pytania dotyczące prawidłowego wydatkowania subwencji. O skali problemów z interpretacją regulaminu/ umowy Tarczy Finansowej PFR, świadczy również ilość komentarzy pozostawionych pod naszym pierwszym artykułem dotyczącym tej kwestii.
Nie byłyśmy w stanie odpowiedzieć na każde pytanie w komentarzu, bez indywidualnej analizy każdego przypadku. Jednak dzięki wszystkim klientom, którzy zdecydowali się na nasze usługi, byłyśmy w stanie opracować zbiór zasad wydatkowania subwencji finansowej PFR. Zasad tych próżno szukać w regulaminie czy na oficjalnych stronach PFR.
SZKOLENIE ON-LINE
W ten sposób powstało nasze pierwsze szkolenie on-line, które cieszy się do tej pory niesłabnącym zainteresowaniem, a opinie, które do nas docierają pozwalają nam wierzyć, że wykonałyśmy kawał dobrej roboty. Dziękujemy za zaufanie! Wszystkim z Państwa, którzy nadal zastanawiają się, jak prawidłowo wydatkować otrzymaną subwencję z całego serca polecamy nasz produkt – link.
CO Z PODATKAMI?
Subwencja finansowa z tarczy PFR stanowiła dla wszystkich jedną wielką zagadkę podatkową. Jak rozliczyć subwencje finansową PFR … Odpowiedzi na liczne pytania przedsiębiorców w tym zakresie musiały poczekać, aż do pierwszych interpretacji podatkowych. Uprzejmie donosimy, że takowe właśnie się pokazały:
W dniu 27 lipca 2020 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał Interpretacje Indywidualną (0111-KDIB2-1.4010.220.2020.2.PB „CIT od subwencji finansowej w ramach tarczy antykryzysowej”), w której odpowiedziano na następujące pytania:
- czy Wnioskodawca wydatki na prowadzenie działalności gospodarczej sfinansowane w roku 2020 lub w roku 2021 z subwencji uzyskanej od spółki akcyjnej ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
oraz
- czy uzyskaną w maju 2020 r. subwencję od spółki akcyjnej Wnioskodawca w roku podatkowym 2020 zobowiązany jest uznać za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych
W kwestii pytania pierwszej, organ stwierdził, że Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na prowadzenie działalności gospodarczej sfinansowane subwencją uzyskaną z (…) S.A. pod warunkiem, że wydatki te spełniają przedstawione wyżej ogólne przesłanki zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów określone w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.
Odpowiedź na drugie pytanie brzmiała następująco: „subwencja finansowa otrzymana przez podatnika w ramach rządowego programu dotyczącego wsparcia finansowego (…) S.A. dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców w związku ze zwalczaniem skutków epidemii COVID-19 w Polsce w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej ma co do zasady charakter zwrotny, a zatem nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie jej otrzymania. (…) otrzymana przez Wnioskodawcę w ramach pomocy finansowej subwencja z (…) dla celów podatku dochodowego traktowana jest jak pożyczka, która nie podlega zaliczeniu do przychodów podatkowych. Wypłata środków z (…) jest zatem dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo”.
A CO Z PCC?
W dniu 27 lipca 2020 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał Interpretacje Indywidualną (0111-KDIB2-2.4014.112.2020.2.MZ „PCC od umowy subwencji finansowej w ramach tarczy antykryzysowej”), w której odpowiedziano na następujące pytania:
- Czy na Spółce spoczywa obowiązek naliczenia oraz zadeklarowania podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki podatkowej w wysokości 0,5% podstawy jej naliczania, od otrzymanej przez Spółkę w dniu 14 maja 2020 r. subwencji od Spółki Akcyjnej?
Odpowiedź organu podobnie jak w przypadku podatku dochodowego, również spodoba się przedsiębiorcom…
…bowiem organ stwierdził, iż: „opisana we wniosku umowa subwencji finansowej nie stanowi umowy pożyczki w rozumieniu powołanego wyżej przepisu art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego. Tym samym wypłata subwencji na rzecz Wnioskodawcy w kwocie 144.000,00 zł, dokonana 14 maja 2020 r. przez (…) Spółka Akcyjna, na podstawie umowy subwencji finansowej zawartej 11 maja 2020 r. w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, stanowi realizację czynności, która nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zawarcie wskazanej we wniosku umowy subwencji finansowej nie zostało bowiem wymienione w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, a w szczególności czynność ta nie stanowi pożyczki. Pomoc finansowa z (…) jako kwota uzyskanego finansowania nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. A zatem na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy”.
PAMIĘTAJ!
Dla porządku przypominam, że indywidualna interpretacja podatkowa chroni jedynie wnioskodawcę i nie stanowi żadnej generalnej zasady w stosunku do innych beneficjentów subwencji. Mimo to, powyższe stanowiska organów, stanowią pewnego rodzaju pozytywną prognozę, jak jak rozliczyć subwencje finansową PFR
Obraz Steve Buissinne z Pixabay