Obok zwolnienia z ZUS pożyczka do 5 tysięcy dla mikroprzedsiębiorców wydaje się najbardziej pożądanym przez Was wsparciem finansowym – zastrzyk gotówki, niskooprocentowany i do tego z możliwością umorzenia. Jak to jest z tą pożyczką – gdzie złożyć wniosek i co najważniejsze – co nie wynika jednoznacznie z tarczy antykryzysowej, lecz z praktyki urzędów – kto może się o nią ubiegać.

1. Kto może ubiegać się o pożyczkę?
Zacznijmy od tego, co najbardziej kontrowersyjne i budzi Wasze największe wątpliwości. Zgodnie z literalnym brzmieniem obowiązującej tarczy antykryzysowej, z pożyczki może skorzystać mikroprzedsiębiorca, tj. przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro),
który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r.
Wydawałoby się, że 0 to również liczba mniejsza niż 10, dlatego sporo przedsiębiorców niezatrudniających pracowników upatrywało w tym rozwiązaniu nadziei na dobrą opcję wsparcia.
ALE! Nic bardziej mylnego. Tak jak wielokrotnie sygnalizowałyśmy – intencją ustawodawcy było udzielenie wsparcia nie każdemu mikroprzedsiębiorcy, lecz temu, który zatrudnia pracowników. To stanowisko potwierdzone zostało przez Dyrektora Departamentu Rynku Pracy, ponadto z taką interpretacją wielokrotnie spotkałyśmy się na infoliniach Wojewódzkich Urzędów Pracy. Jeżeli zatem nie zatrudniasz pracowników ta opcja nie jest dla Ciebie. [stan prawny tarcza 1.0]
UPDATE: Tarcza 2.0 pozwala na skorzystanie z tego wsparcia również bez zatrudnienia pracowników, zmiana warunków – musisz utrzymać działalność przez kolejne 3 miesiące.
2. Kto udziela pożyczki?
Starosta powiatu lub prezydent miasta na prawach powiatu, sprawujący zwierzchnictwo nad powiatowym urzędem pracy lub dyrektor odpowiedniego urzędu pracy działający z upoważnienia starosty lub prezydenta miasta.
Informacje adresowe urzędów pracy można znaleźć tutaj.
3. Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o pożyczkę należy złożyć do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Wnioski powinny być wnoszone w postaci elektronicznej poprzez platformę Praca.gov.pl lub w postaci papierowej do urzędu.
4. Jaka jest maksymalna kwota pożyczki i jakie jest jej oprocentowanie?
Pożyczka jest udzielana do wysokości 5 tys. zł. Oprocentowanie jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
5. Ile wynosi okres spłaty pożyczki?
Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. Ustawa przewiduje karencję w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, czyli spłata zaczyna się dopiero 3 miesiącach od jej udzielenia.
6. Czy pożyczka może być umorzona?
Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek podlega umorzeniu, jeżeli mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia, nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Ten warunek wskazywał również na to, że nie jest to wsparcie dla mikroprzedsiębiorców bez pracowników.
UPDATE: Zgodnie z nowelizacją (Tarczą 2.0), warunkiem umorzenia pożyczki jest dalsze prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
7. Na co mogę wydać pożyczkę?
Na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy.
UWAGA: W Urzędzie Pracy m.st. Warszawy otwarte są już nabory wniosków. Szczegóły znajdziecie tutaj.
_____________________
Niestety dochodzą nas słuchy, że część z Was po prostu musi zamknąć swój biznes. Wierzymy, że wrócicie ze ze zdwojoną siłą, jednak rozumiemy konieczność podjęcia takiej decyzji. Dla tych z Was, którzy mają pracowników przygotowałyśmy Pakiet wzorów wypowiedzeń umowy o pracę, który zawiera:
- wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony
- wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony
oraz dokładne wytyczne dotyczące uprawnień pracownika w przypadku wypowiedzenia, sposobu wręczenia wypowiedzenia, a także informacje: jakie obowiązki ma pracodawca po wręczeniu tego typu wypowiedzenia.
Pakiet do końca miesiąca dostępny jest w promocyjnej cenie 39 złotych!