W naszej ostatniej publikacji, omówiłyśmy, które kwestie trzeba i warto ustalić, aby uniknąć zbędnych sporów i niedogodności przy umowie o dzieło (link). Przyszedł czas na umowę zlecenia. Umowa zlecenia, jak każda inna, posiada swoje cechy charakterystyczne.
1. ISTOTA UMOWY ZLECENIA
Myślę, że największy problem może sprawić odróżnienie umowy o dzieło od umowy zlecenia. Jak pamiętacie tytuł umowy nie ma znaczenia (więcej o tym poczytasz tutaj (link). A dobrze jednak wiedzieć jaką umowę zawieracie.
Najważniejszą różnicą między tymi wyżej wymienionymi umowy, jest efekt.
Umowa o dzieło, jak sama jej nazwa wskazuje zakłada, że na koniec powstaje „coś”, czyli tytułowe dzieło. Umowa zlecenia, nazywana jest umową starannego działania. Oznacza to, że o ile dołożycie wszelkich starań wykonując umowę zlecenia, uwzględniając Wasz zawód, umiejętności i kwalifikacje, to fakt czy osiągnęliście efekt, nie ma znaczenia. Umowa jest wykonana należycie już przez sam fakt powyższych starań.
PRZYKŁAD:
Chcecie kupić dom. Zlecacie komuś poszukiwanie nieruchomości idealnej. Za te poszukiwania ustalacie wynagrodzenie 10000 zł i termin 3 miesiące. Opisujecie: chcemy 8 sypialni, dwa baseny i wielki taras. Jeśli Wasz przyjmujący zlecenie, poruszył dla was przysłowiowe niebo i ziemię, ale takiego domu nie znalazł, to za same poszukiwania należy mu się wynagrodzenie. Umowa została wykonana należycie.

WYJĄTEK
Oczywiście, że jest wyjątek. My prawnicy w sumie z tych wyjątków żyjemy. Strony mogą się tak umówić, że przyjmujący zlecenie będzie gwarantował osiągnięcie skutku niezależnego od swoich działań ( SN z 10.2.2017 r.,V CSK 330/16, Legalis).
W powyższym przykładzie: Pan szukający domu (przyjmujący zlecenie) może w umowie zobowiązać się, że go znajdzie.
2. STRONY UMOWY
Stronami umowy zlecenia mogą być: (i) dwie osoby fizyczne, (ii) osoba fizyczna i przedsiębiorca, (iii) dwóch przedsiębiorców. Brak jest w tej kwestii ograniczeń. Ważne, by umowa zlecenia obejmowała dokonanie określonej czynności dla innej osoby.
3. FORMA UMOWY
Umowa zlecenia nie wymaga żadnej szczególnej formy. Może być również zawarta w sposób dorozumiany. Ale te formę akurat odradzamy. Jednak zawsze bezpieczniej umowę spisać.
4. WYNAGRODZENIE
Umowa zlecenia jest odpłatna, chyba że umówicie się inaczej.
Jeśli zawrzecie umowę zlecenia i nie będzie tam słowa o waszym wynagrodzeniu, to kodeks cywilny gwarantuje Wam, że za swoje działania należą się Wam pieniądze.
Art. 735 [Wynagrodzenie] § 1 KC „Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.”
DESER
Na deser wpisu o umowie zlecenia, przypominamy nasz styczniowy artykuł dotyczący m.in. możliwości wypowiedzenia umowy zlecenia (link).

Obrazek tytułowy: Hilary Clark z Pixabay