Wiesz już, że tarcza PFR to świetne źródło do podreperowania budżetu nadszarpniętego okolicznościami COVID-19. Mikrofirma może dostać nawet 324 tysiące, a do zwrotu w najlepszym przypadku będzie miała 81.000 złotych, ale w ratach i to dopiero za rok. Brzmi jak bajka, prawda? Nasi czytelnicy skarżą się jednak, że niby wszystko dobrze uzupełnili, spełniają wymogi, a decyzja PFR jest negatywna. Co robić w takiej sytuacji?
W takim wypadku nie składasz odwołania tylko jesteś uprawniony do ponownego złożenia wniosku po wcześniejszym wyjaśnieniu zastrzeżeń wskazanych w informacji o powodach odrzucenia złożonego wniosku.
To bardzo ważna różnica między typowymi sytuacjami, kiedy decyzja negatywna równa się odwołaniu. Jest to o tyle istotne, że złożenie odwołania w takiej sytuacji nic, absolutnie nic nam nie da. Jeżeli PFR odrzuci Twój wniosek w 100% składasz nowy wniosek. Co więcej, możesz to zrobić nawet tego samego dnia, w którym dostałeś decyzję negatywną.
A co w przypadku decyzji częściowo pozytywnej?
Wówczas właśnie składasz odwołanie. Kwotę wskazaną w decyzji PFR otrzymasz przelewem na podany rachunek bankowy, a w pozostałym zakresie masz prawo do złożenia odwołania. Pamiętaj jednak, aby wcześniej wyjaśnić zastrzeżenia wskazane w informacji o powodach obniżenia kwoty wsparcia. PFR w decyzji wskazuje przyczynę przyznania niższej kwoty subwencji finansowej. Mając to na uwadze wykorzystaj wskazówki PFR, wyjaśnij rozbieżności i złóż odwołanie.
Termin złożenia odwołania to 2 miesiące od dnia zawarcia umowy subwencji finansowej. Złożenie odwołania po terminie jest bezskuteczne.
Podsumowując, nie ma możliwości złożenia odwołania w przypadku, gdy Twój pierwszy wniosek:
- został zaakceptowany w kwocie, o jaką wnioskowałeś – nawet gdyby Twoja sytuacja uległa pogorszeniu,
- został odrzucony (w takim przypadku składasz nowy wniosek),
- nie został jeszcze rozpatrzony przez PFR.
