Znaleźliście się! Razem patrzycie w jedną zawodową stronę i chcecie wspólnie realizować swoje cele gospodarcze? Czas zatem na decyzję jak to formalnie zrobić! Żeby ułatwić Wam ten nie prosty wybór tworzymy dla Was serię artykułów #spółkidopigułki. Jako pierwsza na warsztat idzie spółka cywilna.
Na początek coś prostego
Dzisiaj zaczynamy od formy współpracy uznawanej za najprostszą. Jest w zasadzie najtańsza w założeniu i można prowadzić dla niej uproszczoną księgowość. Piszę forma współpracy, gdyż tak naprawdę nawet nie jest spółką, lecz umową na wspólne przedsięwzięcie kilku osób fizycznych czy kilku osób prawnych (można mieszać). Oto jej wysokość spółka cywilna.
Czy spółka cywilna jest dla Was? Sprawdźcie!
Z uwagi na to, że spółka nie jest spółką prawa handlowego, lecz umową, przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności, a nie sama spółka. To rodzi ważne dla Was konsekwencje, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dogodnej dla Was formy działania jako team.

Spółka cywilna a odpowiedzialność
Zdecydowanie nie doradzamy takiej formy do prowadzenia działalności na dużą skalę. Odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania nie ponosi spółka cywilna, lecz Wy – wspólnicy. Za długi spółki cywilnej odpowiadać będziecie całym swoim majątkiem, również tym odrębnym od majątku spółki. Nie potrzebujecie za to kapitału do założenia spółki cywilnej.
Wspólnik nie może sprzedać swojego udziału. Ponadto wymiksowanie się ze spółki cywilnej jest utrudnione.
Podatki w spółce cywilnej
Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatek płacicie oddzielnie jako wspólnicy od dochodu osiągniętego ze spółki. Wyboru formy opodatkowania (które omawiałyśmy tu ) dokonuje się w chwili składania wniosku o wpis do CEIDG. To z kolei duży plus. Oznacza to opodatkowanie tylko na jednym poziomie – wspólników. Inaczej jest na przykład przy spółce z o.o. Tam opodatkowanie występuje zarówno na poziomie spółki jak i wspólników.
Niedopuszczalna jest sytuacja, w której część wspólników wybiera kartę podatkową lub ryczałt, a część korzysta z podatku liniowego, czy zasad ogólnych. Można jednak połączyć wybór podatku dochodowego na zasadach ogólnych przez jednego wspólnika z wyborem stawki liniowej przez drugiego.
Żeby nie było za prosto i jasno – z kolei podatek VAT płaci spółka, a nie jej wspólnicy. Istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT.
Czas na konkrety. Jak założyć spółkę cywilną?
Jeżeli zdecydujecie się na założenie spółki cywilnej musicie zawrzeć umowę. Zawarcie takiej umowy nie wymaga (co do zasady) udziału notariusza, co jest zdecydowanym uproszczeniem. Nie oznacza to jednak, że warto ściągać niezweryfikowane wzory z internetu. Dobra umowa to podstawa, zgodnie z zasadą umowa to Wasza mapa i zabezpieczenie na złe czasy.
Po zawarciu umowy pamiętajcie o złożeniu deklaracji i opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych w US na druku PCC-3, PCC-3A, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki.
Gdzie zarejestrować spółkę cywilną?
Tak jak już wspominałam nie jest to spółka w rozumieniu ustawy prawo spółek handlowych. Dlatego nie wymaga rejestracji w CEIDG czy w KRS. Rejestracji podlegacie Wy jako wspólnicy. Jeżeli któreś z Was nie jest jeszcze przedsiębiorcą rejestruje się w CEIDG. Przed podjęciem działalności w ramach spółki konieczny jest wpis w CEIDG.
Formalności dotyczące spółki cywilnej
Kiedy już macie umowę i każde z Was wpisane jest do CEIDG, to należy:
- złożyć zgłoszenie do GUS i uzyskać nr REGON spółki;
- złożyć zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego i uzyskać NIP dla spółki;
- zaktualizować wpis w CEIDG w terminie 7 dni od otrzymania ww. numerów.
Jak wygląda dzielenie zysków w spółce cywilnej?
Życzymy Wam rekordowej sprzedaży usług i towarów. Dlatego musicie wiedzieć, jak wygląda dzielenie zysków. Co to zasady udział każdego z Was jest równy, bez względu na to ile kto wniesie wkłady. Jednak możecie tę kwestię ustalić odmiennie w umowie.
Zapytajmy zatem raz jeszcze – czy spółka cywilna jest dla Was?
Jak widzicie jest tanio i prosto, samo założenie nie jest skomplikowane, ale ponosicie odpowiedzialność całym majątkiem. Jeżeli potrzebujecie pomocy przy przygotowaniu umowy spółki zapraszamy do kontaktu.
Nie jesteście przekonani? Zastanawiacie się, czy może coś innego nie byłoby lepsze? Odwiedzajcie naszego bloga, ponieważ już wkrótce kolejny artykuł z serii #spółkidopigułki.
Sprawdź najnowsze wpisy na blogu:
- Czy materiał, za który influencer otrzymał wynagrodzenie może sprawiać wrażenie neutralnej opinii?
- Co ustalić z influencerem zanim zabierzecie się za podpisywanie umowy?
- Czy regulamin Twojego sklepu internetowego jest gotowy na 2021 rok?
- To co robię teraz dla mojej firmy, robię z przyjemności, a nie dlatego, że muszę #inspiratornia
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – co jest potrzebne do jej zawarcia?