Spółka jawna to pierwsza spółka prawa handlowego w cyklu #spółkidopigułki, którą mamy zaszczyt Wam przedstawić. Jest jedną ze spółek osobowych, o których możesz poczytać tutaj: klik.
Kto może założyć spółkę jawną?
Wspólnikami takiej spółki mogą być osoby fizyczne (czyli np. Ty czy ja), osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (np. inna spółka prawa handlowego).

Pamiętaj, że do tego spółkowego tanga trzeba co najmniej dwojga. Nie ma zatem opcji, abyś założył spółkę samodzielnie. Wydawałoby się, że samo słowo „spółka” wyklucza taką możliwość, ale – jak się wkrótce przekonacie śledząc wpisy z cyklu #spółkidopigułki – w przypadku niektórych spółek możliwe jest założenie ich tylko przez jeden podmiot.
Spółka jawna – podmiot odrębny od wspólników
Spółka jawna jest podmiotem odrębnym od wspólników spółki. Oznacza to, że to spółka (a nie wspólnicy) zawierając umowę zaciąga zobowiązania i nabywa prawa. Pamiętacie, że inaczej było przy spółce cywilnej?
Spółka jawna – wady i zalety
Argumentami za założeniem spółki jawnej są dosyć niskie koszty funkcjonowania spółki i możliwość prowadzenia prostej księgowości. Z kolei zdecydowaną wadą tego typu spółki jest osobista odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony. Spółka ma długi i nie ma z czego ich uregulować? Dłużnik może zapukać do Twoich drzwi i powiedzieć, że masz mu oddać dług z własnej kieszeni. Dotyczy to Twojego majątku – zarówno tego z chwili zawierania umowy spółki, jak i przyszłego.
Wyjątek:
Spółka ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, gdy:
- przychody netto spółki przekroczą 2 mln euro w danym roku,
- wspólnikiem w spółce jest osoba prawna (na przykład spółka z o.o.), niezależnie od wysokości osiąganych przychodów.
Jak założyć spółkę jawną? – krok po kroku
KROK 1. Zawarcie umowy spółki. Umowa spółki może być przygotowana w formie pisemnej lub z wykorzystaniem elektronicznego wzorca udostępnionego w systemie S24.
Umowa spółki nie wymaga wizyty u notariusza. Jest zatem zdecydowanie taniej. Radzimy jednak dobrze przemyśleć, jak ma to działać i zlecić przygotowanie umowy profesjonaliście. Umowa powinna zawierać co najmniej: (1) oznaczenie firmy spółki jawnej, (2) wspólników spółki jawnej wraz ze wskazaniem wnoszonych przez nich wkładów, (3) przedmiot działalności spółki oraz (4) czas trwania spółki jawnej, jeśli taki został określony. Umowę podpisują wszyscy wspólnicy.
KROK 2. Wniosek do KRS o wpis spółki. Spółka powstaje dopiero z chwilą rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Wniosek o wpis można złożyć tradycyjnie na urzędowym formularzu KRS-W1. Opłata za wpis wynosi 500 złotych. Do tego musicie doliczyć 100 złotych za ogłoszenie wpisu o rejestracji spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Istnieje również możliwość założenia spółki przez Internet na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Wskazówka!
Rejestracja przez Internet jest tańsza i szybsza. Opłata za rejestrację jest niższa, a rejestracja spółki trwa jeden dzień. Również w przyszłości zgłaszanie do KRS ewentualnych zmian będzie tańsze niż w przypadku tradycyjnej formy. Wady takiego rozwiązania: mniejsze pole manewru przy umowie spółki, a system nie dla każdego jest intuicyjny.
Opłata za wpis w przypadku rejestracji spółki przez Internet to 250 złotych. Do tego, tak jak przy formie tradycyjnej, należy doliczyć opłatę za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 100 złotych. Opłaty dokonuje się w systemie e-płatności podczas rejestracji.
KROK 3. Firmowy rachunek bankowy i zgłoszenie do urzędu skarbowego – formularz NIP-8.
Spółka jawna – komu ją polecamy?
Spółkę jawną polecamy wspólnikom z jednej branży, gdzie ryzyko szacowane jest na niewielkie lub małe. Najlepiej, żeby wspólnikami były osoby fizyczne.
Potrzebujesz umowy spółki jawnej lub pomocy przy jej założeniu?
Napisz do nas na kontakt@adwokatprzedsiebiorcy.pl, a my przedstawimy Ci, jak wygląda współpraca z nami oraz ile kosztuje.

Sprawdź najnowsze wpisy na blogu:
- Czy materiał, za który influencer otrzymał wynagrodzenie może sprawiać wrażenie neutralnej opinii?
- Co ustalić z influencerem zanim zabierzecie się za podpisywanie umowy?
- Czy regulamin Twojego sklepu internetowego jest gotowy na 2021 rok?
- To co robię teraz dla mojej firmy, robię z przyjemności, a nie dlatego, że muszę #inspiratornia
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – co jest potrzebne do jej zawarcia?