Od 16 maja br. obowiązuje tarcza 3.0. Kolejna „łata” tarczy przynosi nowości w zwolnieniu z ZUS i bardzo dobre wiadomości dla przedsiębiorców korzystających z tzw. ulgi na start i tych, którzy co prawda mają wysokie przychody, ale dochody poniżej 7 tysięcy.
Jesteś przedsiębiorcą na tzw. uldze na start? Sprawdź, czy spełniasz wymagania do zwolnienia z ZUS.
- Prowadziłeś działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 r.?
- Twój przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który chcesz uzyskać zwolnienie nie był wyższy niż 15 681 złotych? A jeżeli był wyższy to czy dochód przekroczył wyższy niż 7000 zł.
Odpowiedziałeś „tak” na powyższe pytania złóż wniosek do ZUS o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne za okres od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.
Dotychczas obowiązujące przepisy tarczy antykryzysowej wskazywały, że ze zwolnienia mogą skorzystać osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, o których mowa w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoby zwolnione przez 6 miesięcy z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (czyli korzystające z tzw. ulgi na start) zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 nie są uznawane za osoby prowadzące pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. Tarcza 3.0 wprowadziła zmianę w tym zakresie wprowadzając wprost do kręgu osób uprawnionych do zwolnienia z ZUS również przedsiębiorców korzystających z tzw. ulgi na start.
Miałeś za wysoki przychód i nie załapałeś się na zwolnienie z ZUS? Sprawdź swój dochód.
Na mocy przepisów tzw. tarczy 3.0 na wniosek płatnika składek będącego osobą prowadzącą pozarolniczą działalność opłacającego składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek, jeżeli:
- prowadził działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 r.
- przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, był wyższy niż 15 681 złotych ale dochód nie jest wyższy niż 7000 złotych.
Standardowo zwolnienie przysługuje na wniosek. Można się ubiegać w takim wypadku o zwolnienie za okres od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.
Co z opłaconymi składkami? Ustawa weszła w życie dopiero w maju, a ja już opłaciłem składkę za kwiecień.
W przypadkach opisanych powyżej, w ustawie przewiduje się, iż opłacenie składek nie będzie przeciwwskazaniem do przyznania zwolnienia. Opłacone składki będą w takim wypadku podlegały zwrotowi. Należy złożyć do ZUS wniosek o wypłatę nadpłaconych środków.
Jeśli jeszcze nie zapisałeś się na Newsletter Adwokata Przedsiębiorcy, a chcesz być na bieżąco w zmianach w prawie dla biznesu, to możesz zrobić to TUTAJ
Zdjęcie Beatriz Pérez Moya z Unsplash