ZASADA: TNIEMY ZBĘDNE KOSZTY
Jeżeli jesteś po lekturze chociaż jednej z książek nt. finansów wiesz, że wśród złotych zasad racjonalnego zarządzania finansami ograniczanie zbędnych kosztów znajduje się na czele listy. Nieważne, czy chodzi o budżet domowy czy firmowy. Nie generujesz przychodu nie generuj kosztów. Jeżeli Twoje koszty przez dłuższy czas przekraczają przychód zastanów się, czy ten biznes się opłaca.
DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANA I CO DALEJ?
Jeżeli możesz (spełniasz warunki) warto skorzystać z działalności nierejestrowej, której prowadzenie nie wiąże się z takimi wydatkami jak składki ZUS. Co robić natomiast w sytuacji, gdy nie spełniasz warunków, w szczególności Twoje przychody przekroczyły 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę? Jakie rozwiązania na ograniczanie kosztów masz w takim wypadku?
REJESTRACJA DZIAŁALNOŚCI W CEIDG
Jeżeli nie spełniasz warunków, bo np. Twoje przychody przekroczyły 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, aby działać legalnie musisz zarejestrować działalności w CEIDG. We wniosku CEIDG decydujemy między innymi, co robimy z ZUSem. Zazwyczaj właśnie to słowo budzi grozę wśród przyszłych przedsiębiorców. Szczerze mówiąc nie dziwię się.
Mamy tyle możliwości:
- ulga na start,
- preferencyjny ZUS,
- proporcjonalny „mały” ZUS,
- „pełny” ZUS.
Ciężko się połapać w tych wszystkich ulgach, kiedy i co płacić, jak długo z danej ulgi można skorzystać. Dlatego dzisiaj o pierwszej z tych ulg.
ULGA NA START NIE OZNACZA 0 SKŁADEK
Na potrzeby skondensowanej formy artykułu przyjmuję założenie, że nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
Pierwsza podstawowa sprawa – wiele osób myli ulgę na start z działalnością nierejestrową. To nie jest to samo!
Art. 18 ust. 1 Prawo Przedsiębiorców
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej
Po ludzku – co możesz zyskać?
Całe 6 m-cy bez składek na ubezpieczenie społeczne, ale…zawsze płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne.
WSKAZÓWKA!
Jeżeli zaczniesz prowadzenie działalności w trakcie miesiąca to okres ulgi liczymy od kolejnego miesiąca kalendarzowego, dzięki czemu możesz wydłużyć sobie okres ulgi. Najbardziej opłaca się zarejestrować 2 dnia miesiąca.
Po ludzku – kiedy możesz skorzystać?
Kiedy
zakładasz działalność po raz pierwszy
lub
podejmujesz się ponownie prowadzenia działalności, ale co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia
i
nie wykonujesz na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.
UWAGA!
Ulgi nie stosuje się do przedsiębiorców spełniających warunki określone ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników (czyli w zakresie KRUS).
Po ludzku – jak skorzystać?
Żeby skorzystać należy zaznaczyć, że będziesz korzystać z ulgi we wniosku w CEIDG albo w ciągu 7 dni od dnia założenia działalności złożyć w ZUS formularz ZUS ZZA z kodem 05 40 00.
Można to zrobić w formie papierowej lub internetowo na pue.zus.pl. Polecam Ci założyć sobie konto w pue zus. Nie trwa to długo, a w przyszłości na pewno Ci się przyda.
Za każdy miesiąc korzystania z ulgi złożyć ZUS DRA do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Do 10-kolejnego miesiąca należy zapłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za miesiąc poprzedni.
Po okresie ulgi należy się wyrejestrować z ubezpieczeń na formularzu ZWUA i zarejestrować się ponownie deklarując wybraną formę opłacania składek ZUS – w tym społecznych.
Pozostałe kwestie i wady ulgi na start
- Jeżeli zawiesisz działalność w trakcie korzystania z ulgi to okres zawieszenia liczy się do okresu 6 miesięcy ulgi.
- Z ulgi możesz, nie musisz korzystać i możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
- Brak opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne = brak prawa do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i nie liczymy okresu ulgi do emerytury czy renty.