W artykule postaram się przybliżyć kwestię, komu przysługuję zwolnienie z VAT-u. Czy trzeba coś zrobić, żeby się o nie ubiegać? Jakie warunki muszą być spełnione? I czy zawsze się to opłaca?
Co do zasady, każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą (w sposób zorganizowany i ciągły) jest tzw. „Vatowcem”. Jest jednak krąg podmiotów, które mogą być od tego podatku zwolnieni.
CO TO OZNACZA?
Przedsiębiorca zwolniony od podatku od towarów i usług, nie musi dokonywać zgłoszenia rejestracyjnego. Nie będzie też składać comiesięcznych lub kwartalnych deklaracji rozliczeniowych. Również obowiązek wystawiania faktur nie będzie ich obejmować, choć tutaj uwaga: fakturę należy wystawić na żądanie kupującego. Będzie ona jednak zawierała informacje o zwolnieniu z VAT.
Mniej obowiązków, mniej papierów do rozliczenia. Słowem, nic tylko być zwolnionym z VATu.
WARUNKI DO ZWOLNIENIA
Przejdźmy zatem do meritum, czyli skupmy się, kto przysługuje zwolnienie z VAT-u. Najważniejszym przepisem, który o tym stanowi jest art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Dotyczy on tzw. drobnych przedsiębiorców.
Aby zostać takim drobnym zwolnionym od VAT-u przedsiębiorcą, wartość sprzedaży nie może przekroczyć łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 złotych (obliczenie tej kwoty następuje z pominięciem podatku). Dla rozpoczynających dopiero swoją biznesową przygodę, bierze się pod uwagę prognozowaną sprzedaż. Oznacza to, że sami musicie „przewidzieć” swoją sprzedaż, i oszacować czy przekroczycie wyżej wskazany limit.
CZEGO NIE WLICZAM DO W/W SPRZEDAŻY?
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – WDT (WDT- wywóz towarów z kraju do innego państwa UE na rzecz podmiotu, posiadającej ważny numer VAT UE), oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
- odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku (na podstawie art. 43 ust. 1 lub art. 82 ust. 3, ustawy o VAT) z wyjątkiem:
a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c) usług ubezpieczeniowych
– jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych*;
*Jeśli powyższe czynności, mają charakter pomocniczy, to należy je wliczyć do ogólnej kwoty sprzedaży stanowiącej limit.
Czynność jest pomocnicza (sporadyczna), jeśli nie jest ona charakterystyczna dla działalności podatnika. Podsumowując: jeśli powyższe czynności są dla danego przedsiębiorcy incydentalne i niezwiązane co do zasady z jego profilem działalności to włączamy je przy obliczaniu limitu.
A CO JEŚLI PRZEKROCZĘ LIMIT?
Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy kwotę 200.000 zł, zwolnienie z VAT-u traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę (art. 113 ustawy o VAT).
Oznacza to dla przedsiębiorcy konieczność stałego monitorowania wartości osiągniętej sprzedaży w celu określenia, kiedy zwolnienie z VATu utraci swoją moc.
Opodatkowanie VAT-em dotyczyć będzie całej czynności, który skutkuje przekroczeniem limitu. Przekroczenie limitu wiąże się z obowiązkiem złożenia do właściwego urzędu skarbowego formularza rejestracyjnego VAT-R.
Co ważne, do zwolnienia można wrócić. Jak? Ustawa wprost określenia, że Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował (tak, można dobrowolnie zrezygnować), może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia.
Przykład: utraciłam prawo do zwolnienia w czerwcu 2019 roku. Czekam na upływ roku od końca 2019 r. W konsekwencji od stycznia 2021 roku mogę ponownie skorzystać ze zwolnienia.
WYŁĄCZENIA
Jest krąg podmiotów, automatycznie skazanych na podatek VAT, bez względu na wysokość osiągniętej sprzedaży. Wyłączenia znajdziemy w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT:
Zwolnień nie stosuje się do podatników:
1) dokonujących dostaw:
– towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy (m.in. metale szlachetne, antyki)
– towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z pewnymi wyjątkami,
– budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, dotyczących pierwszego zasiedlenia,
– terenów budowlanych,
– nowych środków transportu,
– następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:
– preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1)*,
– komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26)*,
– urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27)*,
– maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28)*,
– hurtowych i detalicznych części do: – pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3) i motocykli (PKWiU 45.4)*;
2) świadczących usługi:
a) prawnicze (prawnikowi zawsze wiatr w oczy),
b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,**
c) jubilerskie,
d) ściągania długów, w tym factoringu;
3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.
* PKWiU to Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Zwolnienie nie obejmuje jeśli wykonywana przez przedsiębiorcę działalność jest objęta w/w kodem PKWiU. W celu ustalenia braku zwolnienia, można posiłkować się kodem PKD.
** Odwołując się do wykładni językowej, zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 1996), wskazano, że pod pojęciem “doradcy” należy rozumieć tego, “kto doradza”. Natomiast “doradzić” oznacza “udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. Mając zaś na względzie, że doradztwo jest udzielaniem fachowych zaleceń, porad w różnych dziedzinach, a przez doradcę rozumie się tego, kto udziela porad, doradza, wskazuje sposób postępowania, organ wyraził pogląd, że użyty w ustawie o PTU termin “usługi w zakresie doradztwa” należy rozumieć szeroko (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2015 r. I SA/Po 1202/14).
ZWOLNIENIE Z VAT-U – czy to się opłaca?

Tej kwestii poświęcimy osobny artykuł. Wszelkie nowości w naszej adwokackiej drużynie zawsze wysyłamy do Was za pośrednictwem newslettera. Z radością informuję, że ostatnio udało nam się uruchomić newsletter dedykowany tylko tym , którzy dopiero planują swoją przygodę z biznesem.
Dla zainteresowanych:
Link do zapisów na newsletter dla lwów przedsiębiorczości: https://www.adwokatprzedsiebiorcy.pl/newsletter-adwokata-przedsiebiorcy/?fbclid=IwAR2anARAbC2jAWs0n0LrSPVrskbqQ1BXAPQUAif5GCIX7Wa7nKSA–0VyFE
Link do zapisów na newsletter dla planujących swoje imperium: https://www.adwokatprzedsiebiorcy.pl/newsletter-zaloz-firme/?fbclid=IwAR0RUMdEz3hdeJYb9Gs_dLupVsyYpVjoynDGUoKDo5fRnM-5c-hQJFvcfw0&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=wszystkie_twarze_zus_u_i_niespodzianka&utm_term=2020-08-19
Jak zawsze zachęcamy Was do śledzenia naszego bloga oraz mediów społecznościowych (FB: https://www.facebook.com/adwokatprzedsiebiorcy/, Instagram: @matki.zony.adwokatki).
Obraz główny by David Mark z Pixabay